WordPress Popüler E...
 
Bildirimler
Tümünü Sil

WordPress Popüler Eklentileri Ne İşe Yarar, Neden Kullanılır?

1 Gönderiler
1 Kullanıcılar
0 Reactions
816 Görüntüleme
(@wordpresstr)
Gönderiler: 32
Yönetici Admin
Konu başlatıcı
 

WordPress üzerinde popüler olarak kullanılan eklentilerin neden popüler olduğu ve ne amaçla kullanıldıklarına dair bir özet geçilmesinde fayda olduğunu düşünüyorum. En azından yeni başlayanlar için fikir olması esastır.

Bu makalemizden en popüler 10 eklentiye yer veriyor olacağız. Sizde dilerseniz ekleme yapabilirsiniz. Eklentiler altında aslında bir çok popüler olmayan ancak popüler olması gereken çok eklentide mevcut. Ancak konumuz şimdilik bu değil. Haydi başlayalım.

1) Contact Form 7

Bu eklenti ile WordPress sitenizde çeşitli iletişim formları oluşturabilirsiniz. Bu sayede ziyaretçileriniz size iletişim kurabilir, öneri ve şikayetlerini iletebilir.

Kullanımı kolaydır. Bu eklentiyi kurduktan sonra, iletişim formlarını kolay bir şekilde oluşturabilirsiniz.
Eklenti özelleştirilebilir bir eklentidir. Bu eklenti sayesinde formlarınıza istediğiniz alanları ekleyebilir, form görünümünü düzenleyebilirsiniz.
Eklentisi güvenlidir. Bu eklenti sayesinde formlarınıza gelen veriler güvenli bir şekilde saklanır ve korunur.
Ücretsizdir. Bu eklenti WordPress eklenti mağazasında bulunmaktadır ve kullanımı ücretsizdir.
Eklenti geliştirilebilir olsada çoğu kullanıcı için pratik bir yanı yoktur. Sürükle bırak teknolojisine uygun olmamakla birlikte neden popüler olduğunu anlamış değilim. Daha iyi eklentiler söz konusudur.

2) Yoast SEO

Yoast SEO eklentisi WordPress için en çok kullanılan eklentilerden birisidir. Bu eklenti sayesinde WordPress sitenizin arama motorlarında daha iyi bir sıralama elde edebilirsiniz. Yoast SEO eklentisi popüler olmasının nedenlerinden bazıları aşağıdaki gibidir:

Yoast SEO eklentisi kullanımı kolaydır. Bu eklentiyi kurduktan sonra, sitenizdeki içeriklerin SEO uyumluluğunu kolay bir şekilde kontrol edebilirsiniz.
Yoast SEO eklentisi gelişmiş özelliklere sahiptir. Bu eklenti sayesinde sitenizdeki içeriklerin meta açıklamalarını ve anahtar kelimelerini ayarlayabilir, sitenizin arama sonuçlarındaki görünümünü düzenleyebilirsiniz.
Yoast SEO eklentisi güncel bir eklentidir. Bu eklenti sürekli güncellenmektedir ve arama motorlarının algoritmalarına uyum sağlamaktadır.
Yoast SEO eklentisi ücretsizdir. Bu eklenti WordPress eklenti mağazasında bulunmaktadır ve kullanımı ücretsizdir.
Jetpack: Bu eklenti ile WordPress sitenizin güvenliğini sağlayabilir, site performansını optimize edebilir ve sitenizin ziyaretçi istatistiklerini takip edebilirsiniz.

WP Super Cache: Bu eklenti ile WordPress sitenizin hızını arttırabilir ve ziyaretçilerinizin daha hızlı bir deneyim yaşamasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede siteniz daha yüksek bir sıralamaya sahip olabilir ve daha fazla ziyaretçiye ulaşabilirsiniz.

3) WooCommerce

WooCommerce, geliştircisinin ifadesi ile dünyanın en popüler açık kaynaklı e-Ticaret çözümüdür. WordPress özünde bir blog sistemidir ancak açık kaynak olması nedeniyle sektör ihtiyacına uygun olarak alışveriş sitelerinin yerini alması da mümkündür. Bunu yapabilmek için ise en popüler eklentisi olan woocomerce kullanılabilir. WooCommerce içinde bir çok ücretli ve ücetsiz eklentiler söz konusu olmakla birlikte yüksek maliyetli e-ticaret çözümlerine alternatif oluşturmaktadır.

4) Elementor Website Builder

Elementor, WordPress için lider web sitesi oluşturma platformudur ve web yaratıcılarının sezgisel bir görsel oluşturucu ile profesyonel, mükemmel piksel web siteleri oluşturmasına olanak tanır. Tek bir kod satırı yazmadan her parça üzerinde tam kontrole sahip olarak müşterileriniz veya işletmeniz için hızla harika web siteleri oluşturmaya yardımcı olur. AI Desteğide olan sayfa oluşturucu bir çok sayfa oluşturucudan daha esnek olması nedeniyle tercih edilmektedir. Ücretsiz sürümü yine diğer entegre bir çok ücretsiz eklenti ile geliştirmeye açıktır. Bu nedenle popülerdir.

5) Akismet Anti-Spam: Spam Protection

WordPress ve WooCommerce için en güvenilir antispam çözümüdür. WordPress kurulumu ile varsayılan olarak yüklenmektedir. Akismet, sitenizin kötü amaçlı içerik yayınlamasını önlemek için yorumlarınızı ve iletişim formu gönderimlerinizi küresel spam veritabanımıza göre kontrol eder. Spam saldırılar wordpress için olmazsa olmazlardan diyebiliriz. Web sitenizin güvenliği nedeniyle bu eklentiyi aktif etmenizi öneririrm.

6) All-in-One WP Migration

2013 yılında tanıtılan ve 60 milyondan fazla web sitesi tarafından kullanılan All-in-One WP Migration, web sitelerini mutlak kolaylıkla taşımak için doğrulanabilir bir şekilde WordPress'in kullanılan eklentilerinden biridir. Ancak eklenti ne kadar popüler olsada kullanımlarım sırasında bir çok kez hata aldığımı ve yedeklerde mağduriyet yarattığını belirtmek isterim. Bu yüzden bir başka kusursuz eklenti ve sürekli otomatik yedekleme özelliği olan UpdraftPlus WordPress Backup Plugin eklentisini tavsiye ederim. Yedekleme web siteleri için önemli bir konudur. Bu nedenle bu eklentide popüler olmuştur.

7) WP Mail SMTP by WPForms 

WordPress sitenizde e-posta göndermeme sorunu mu yaşıyorsunuz? Sebebi web sitenizin e-posta gönderimi için SMTP dediğimiz protokol yapılandırmasının yapılmaması olabilir. Bu yüzden bu eklentiyi kurarak gerekli ayarları yapmanız gereklidir. PHP ile tasarlanmış wordpress sitenizde herhangi bir form üzerinde PHP Mail ile hiçbir ayar yapmadan mail göndermeniz normalde mümkün ancak bu SPAM ve sunucu kaynaklarını zorlama ve güvenlik açığı yaratması nedeniyle SMTP prokolü üzerinden mail gönderimin yapılması istenmektedir. Bunu yapabilmek için ise wordpress de bu eklentiyi kullanabilirsiniz. Bu zorunluluk bu eklentinin popüler olmasına neden olmuştur.

8) MonsterInsights – Google Analytics Dashboard

WordPress için en popüler Google Analytics eklentisidir. Bu eklenti aslında Google'ın resmi eklentisi olan Site Kit by Google – Analytics, Search Console3 AdSense, Speed yayınlanmadan önce var olması nedeniyle popüler diyebiliriz. Site Kit ile Google'ın web siteniz ile ilgili ayarlamalarını yapabilirsiniz.

9) Duplicate Page

WordPress ile oluşturduğunuz herhangi bir içerik için wordpress çekirdek sisteminde çoğalt seçeneği bulunmamaktadır. Bu eklenti sayesinde tek bir tuş ile oluşturmuş olduğunuz içerik çoğaltılabilmektedir. Bu eklentiye alternatif olarak Yoast Duplicate Post eklentisinide kullanabilirsiniz. Yoast eklentisi ile SEO ayarlarıda mevcutta kopyalanabilmektedir.

10 ) Redirection

WordPress için en popüler yönlendirme yöneticisidir. Bununla birlikte, 301 yönlendirmelerini kolayca yönetebilir, 404 hatalarını takip edebilir ve genel olarak sitenizin sahip olabileceği yarım kalmış işleri toparlayabilirsiniz. Bu, hataları azaltmaya ve site sıralamanızı iyileştirmeye yardımcı olabilir. WordPress çekirdek sisteminin bölye bir özelliği olmadığından bu tür bir eklentiye ihtiyaç duyulmaktadır.

 

 
Gönderildi : 13/08/2023 12:42 pm
Paylaş: